Plugins - - en to it translation catalogue (657 entries)

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
it:  <a href="%s">Aggiungi dei campi per iniziare</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial metadata.
it:  Incoraggia l'amministratore del tuo sito a configurare il tuo workflow editoriale aggiungendo metadati editoriali.

en:  Scheduled
it:  Programmato

en:  Scheduled, but late
it:  In programma, ma in ritardo

en: "Notify me"
it: «Avvisami»

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
it: %1$s #%2$s "%3$s" è stato cestinato da %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
it: %1$s #%2$s "%3$s" è stato pubblicato da %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
it: %1$s #%2$s "%3$s" è stato ripristinato dal cestino da %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was scheduled by %4$s %5$s.  It will be published on %6$s
it: %1$s #%2$s "%3$s" è stato programmato da %4$s %5$s.  Verrà pubblicato il %6$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
it: %1$s #%2$s "%3$s" è stato modificato a non pubblicato da %4$s %5$s

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
it: %1$s (%2$s ) ha detto %3$s alle %4$s:

[ctx: %1$s = start date, %2$s = number of days, %3$s = translation of 'Days']
en: starting %1$s showing %2$s %3$s
it: inizio %1$s mostra %2$s %3$s

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s last updated on %2$s
it: Ultimo aggiornamento di%1$s il %2$s

en: %d Role | %d Roles
it[0]: Ruolo %d
it[1]: Ruoli %d

en: %d User | %d Users
it[0]: %d utente
it[1]: %d utenti

en: %d week | %d weeks
it[0]: %d settimana
it[1]: %d settimane

en: %s ago
it: %s fa

en: %s approved comment | %s approved comments
it[0]: %s commento approvato
it[1]: %s commenti approvati

en: %s comment | %s comments
it[0]: %s commento
it[1]: %s commenti

en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

en: %s notification found. | %s notifications found.
it[0]: Notifica %s trovata.
it[1]: Notifiche %s trovate.

en: %s notification workflow moved to the Trash. | %s notification workflows moved to the Trash.
it[0]: Il workflow delle notifiche di %s è stato spostato nel cestino.
it[1]: I workflows delle notifiche di %s sono stati spostati nel cestino.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it. | %s notification workflows not updated, somebody is editing them.
it[0]: Il workflow delle notifiche di %s non è stato aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
it[1]: I workflow delle notifiche di %s non sono stati aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s notification workflow permanently deleted. | %s notification workflows permanently deleted.
it[0]: Il workflow delle notifiche di %s è stato eliminato definitivamente.
it[1]: I workflows delle notifiche di %s sono stati eliminati definitivamente.

en: %s notification workflow restored from the Trash. | %s notification workflows restored from the Trash.
it[0]: Il workflow delle notifiche di %s è stato ripristinato dal cestino.
it[1]: I workflow delle notifiche di %s sono stati ripristinati dal cestino.

en: %s notification workflow updated. | %s notification workflows updated.
it[0]: Il workflow delle notifiche di %s è stato aggiornato.
it[1]: I workflow delle notifiche %s sono stati aggiornati.

en: %s pending comment | %s pending comments
it[0]: %s commento in attesa
it[1]: %s commenti in attesa

en: %s week | %s weeks
it[0]: %s settimana
it[1]: %s settimane

en: &mdash; No Change &mdash;
it: &mdash; Nessun cambiamento &mdash;

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: - any status -
it: - Qualsiasi stato -

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
it: 1 workflow delle notifiche non è stato aggiornato, qualcuno lo sta modificando.

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
it: <p><strong>Per maggiori informazioni:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Documentazione calendario </a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress su Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/custom-statuses/">Custom Status Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
it: <p><strong>Per maggiori informazioni vedi:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/custom-statuses/">Documentazione stato personalizzato</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress su Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
it: <p><strong>Per maggiori informazioni vedi:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Documentazione Commenti Editoriali</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress su Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Metadata Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
it: <p><strong>Per maggiori informazioni vedi:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Documentazione sui metadati editoriali</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress su Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
it: <p><strong>Per maggiori informazioni:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Documentazione sulle notifiche</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress su Github</a></p>

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
it: <p>I commenti editoriali ti aiutano a ridurre il sovraccarico di email e a mantenere la conversazione pertinente a ciò che conta: i tuoi contenuti. I commenti in thread nell'amministratore, simili a quelli che trovi alla fine di un post sul blog, consentono a scrittori ed editori di lasciare un feedback privato e discutere di ciò che deve essere modificato prima della pubblicazione.</p><p>Chiunque abbia accesso per visualizzare la storia in corso avrà anche la possibilità di commentarla. Se hai le notifiche abilitate, chi segue l'articolo riceverà un'email ogni volta che viene lasciato un commento.</p>

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial metadata. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial metadata integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial metadata item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
it: <p>Tieni traccia dei dettagli importanti sui tuoi contenuti con i metadati editoriali. Questa funzione ti consente di creare tutti i campi data, testo, numero, ecc. che desideri e quindi utilizzarli per memorizzare informazioni come i dettagli di contatto o il luogo di un colloquio.</p><p>Dopo aver impostato i campi, i metadati editoriali si integrano sia con il calendario sia con la panoramica dei contenuti. Rendi visibile un elemento di metadati editoriali per farlo apparire al resto del tuo team. Tienilo nascosto per limitare le informazioni tra l'autore e il loro editore.</p>

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
it: <p>Le notifiche ti garantiscono di tenerti aggiornato sui progressi dei tuoi contenuti più importanti. Gli utenti possono essere iscritti alle notifiche su un articolo selezionandoli singolarmente oppure selezionando i ruoli.</p><p>Se abilitato, è possibile inviare notifiche quando un articolo cambia stato o un commento editoriale viene lasciato da uno scrittore o da un editore.</p>

en: <p>PublishPress’s custom statuses allow you to define the most important stages of your editorial workflow. Out of the box, WordPress only offers “Draft” and “Pending Review” as post states. With custom statuses, you can create your own post states like “In Progress”, “Pitch”, or “Waiting for Edit” and keep or delete the originals. You can also drag and drop statuses to set the best order for your workflow.</p><p>Custom statuses are fully integrated into the rest of PublishPress and the WordPress admin. On the calendar and content overview, you can filter your view to see only posts of a specific post state. Furthermore, email notifications can be sent to a specific group of users when a post changes state.</p>
it: <p>Gli stati personalizzati di PublishPress ti consentono di definire le fasi più importanti del tuo workflow editoriale. Per impostazione predefinita, WordPress offre solo "Bozza" e "In attesa di revisione" come stati dell'articolo. Con gli stati personalizzati, puoi creare i tuoi stati dei post come "In corso", "Presentazione" o "In attesa di modifica" e mantenere o eliminare gli originali. Puoi trascinare e rilasciare gli stati per ordinarli come preferisci nel tuo workflow.</p><p>Gli stati personalizzati sono completamente integrati con il resto di PublishPress e la bacheca di amministrazione di WordPress. Nel calendario e nella panoramica dei contenuti, puoi filtrare la visualizzazione per vedere solo i post di uno specifico stato del post. Inoltre, le notifiche e-mail possono essere inviate a un gruppo specifico di utenti quando un post cambia stato.</p>

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
it: <p>Il calendario è una comoda visualizzazione settimana per settimana o mese per mese dei tuoi contenuti. Scopri rapidamente quali storie sono sulla buona strada per essere pubblicate in tempo e quali richiederanno uno sforzo extra.</p>

en: <strong>Note:</strong> Your browser does not support JavaScript or has JavaScript disabled. You will not be able to access or change the post status.
it: <strong>Nota:</strong> Il tuo browser non supporta JavaScript o ha JavaScript disabilitato. Non sarai in grado di accedere o modificare lo stato dell'articolo.

en: == %s Details ==
it: == %s Dettagli ==

en: == Actions ==
it: == Azioni ==

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
it: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) è stato creato da %4$s %5$s

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
it: Un nuovo commento editoriale è stato aggiunto a %3$s #%1$s "%2$s"

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Action nonce not found.
it: Azione nonce non trovata.

en: Active Notifications
it: Notifiche attive

en: Add Comment
it: Aggiungi un commento

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Editorial Metadata
it: Aggiungi un nuovo metadato editoriale

en: Add New Metadata Term
it: Aggiungi nuovo termine metadati

en: Add New Notification
it: Aggiungi nuova notifica

en: Add New Notify Email
it: Aggiungi nuova email di notifica

en: Add New Notify Role
it: Aggiungi nuova notifica di ruolo

en: Add New Notify User
it: Aggiungi nuovo utente di notifica

en: Add New Status
it: Aggiungi un nuovo stato

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
it: Aggiungi un elenco di tassonomia-slug separati da virgola che non devono essere caricati dal filtro del contenuto della tassonomia quando si aggiunge un nuovo flusso di lavoro di notifica.

en: Add an editorial comment
it: Aggiungi un commento editoriale

en: Add content for %s
it: Aggiungi contenuto per %s

en: Add editorial comment: %s
it: Aggiungi commento editoriale: %s

en: Add or remove notify emails
it: Aggiungi o elimina email di notifica

en: Add or remove notify roles
it: Aggiungi o elimina notifiche di ruolo

en: Add or remove notify users
it: Aggiungi o elimina utenti di notifica

en: Add to these post types:
it: Aggiungere a questi tipi di articolo:

en: All
it: Tutto

en: All Actions
it: Tutte le azioni

en: All Channels
it: Tutti i canali

en: All Editorial Metadata
it: Tutti i metadati editoriali

en: All Notify Emails
it: Tutte le email di notifica

en: All Notify Roles
it: Tutte le notifiche di ruolo

en: All Notify Users
it: Tutti gli utenti di notifica

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: All Receivers
it: Tutti i destinatari

en: All Statuses
it: Tutti gli stati

en: All Workflows
it: Tutti i workflows

en: All authors
it: Tutti gli autori

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: All channels
it: Tutti i canali

en: All events
it: Tutti gli eventi

en: All posts
it: Tutti gli articoli

en: All statuses
it: Tutti gli stati

en: All tags
it: Tutti i tag

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Always notify the author of the content:
it: Avvisa sempre l'autore del contenuto:

en: Always notify users who have edited the content:
it: Avvisa sempre gli utenti che hanno modificato il contenuto:

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to delete the post status? All posts with this status will be assigned to the default status.
it: Sei sicuro di voler eliminare lo stato dell'articolo? Tutti gli articoli con questo stato verranno assegnati allo stato predefinito.

en: Are you sure you want to delete this comment?
it: Vuoi davvero eliminare questo commento?

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo termine? Tutti i metadati per questo termine rimarranno ma non saranno visibili a meno che questo termine non venga aggiunto di nuovo.

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assignment
it: Incarico

en: Async Notifications
it: Notifiche asincrone

en: At least one post type must be selected
it: Almeno un tipo di articolo deve essere selezionato

en: Aug
it: Ago

en: Author | Authors
it[0]: Autore
it[1]: Autori

en: Author: %1$s (%2$s )
it: Autore: %1$s (%2$s )

en: Authors
it: Autori

en: Authors of the content
it: Autori dei contenuti

en: Auto-draft
it: Bozza automatica

en: Available fields
it: Campi disponibili

en: Back %d weeks
it: Indietro di %d settimane

en: Back 1 week
it: Indietro di una settimana

en: Back to PublishPress
it: Ritorna a PublishPress

en: Back to notify emails
it: Torna alle email di notifica

en: Back to notify roles
it: Torna alle notifiche dei ruoli

en: Back to notify users
it: Torna agli utenti da notificare

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
it: Tassonomie nella blacklist delle notifiche

en: Blog ID: %d
it: ID Blog: %d

en: Body
it: Corpo del testo

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Calendar
it: Calendario

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot reassign to the status you want to delete
it: Impossibile riassegnare allo stato che si desidera eliminare

en: Categories
it: Categorie

en: Category | Categories
it[0]: Categoria
it[1]: Categorie

en: Change
it: Cambia

en: Change Permalinks
it: Cambia i permalink

en: Channels
it: Canali

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Si tenta di fare i furbi, eh?

en: Choose Post Types
it: Scegli i tipi di articoli

en: Choose from the most used notify emails
it: Scegli tra le email di notifica più utilizzate

en: Choose from the most used notify roles
it: Scegli tra le notifiche di ruolo

en: Choose from the most used notify users
it: Scegli tra gli utenti di notifica più usati

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
it: Scegli i canali a cui ogni workflow invierà notifiche:

en: Click here to Subscribe in iCal or Google Calendar
it: Fai clic qui per iscriverti a iCal o Google Calendar

en: Click here to read more about shortcode options...
it: Fare clic qui per saperne di più sulle opzioni di shortcode…

en: Click to add
it: Fai clic per aggiungere

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
it: Fare clic per eliminare il file di registro. Attenzione, questa operazione non può essere annullata.

en: Click to start being notified on updates for this post
it: Fai clic per iniziare a ricevere notifiche sugli aggiornamenti di questo articolo

en: Click to stop being notified on updates for this post
it: Fai clic per non ricevere più notifiche sugli aggiornamenti di questo articolo

en: Click to toggle
it: Fai clic per commutare

en: Close
it: Chiudi

en: Color
it: Colore

en: Comment: %s (%d)
it: Commento: %s (%d)

en: Configure
it: Configura

en: Content
it: Contenuto

en: Content Overview
it: Panoramica dei contenuti

en: Content:
it: Contenuto:

en: Copy to the clipboard
it: Copia negli appunti

en: Could not add status:
it: Impossibile aggiungere lo stato:

en: Could not delete the status:
it: Impossibile eliminare lo stato:

en: Created on
it: Creato il

en: Current Page
it: Pagina corrente

en: Current week
it: Settimana corrente

en: Custom Status
it: Stato personalizzato

en: Custom status doesn't exist.
it: Lo stato personalizzato non esiste.

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashboard Note
it: Nota in bacheca

en: Date
it: Data

en: Debug Log
it: Registro di debug

en: Debug data
it: Dati di debug

en: Dec
it: Dic

en: Default
it: Predefinito

en: Default notification channels:
it: Canali di notifica predefiniti:

en: Default post status has been changed.
it: Lo stato predefinito dell'articolo è stato modificato.

en: Default publish time for items created in the calendar
it: Ora di pubblicazione predefinita per gli elementi creati nel calendario

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All
it: Eliminare tutto

en: Delete file
it: Elimina file

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
it: Disattivato perché add_post_type_support('%1$s', '%2$s') è incluso in un file caricato.

en: Download .ics file
it: Scarica file .ics

en: Draft
it: Bozza

en: Duplicated notification threshold:
it: Soglia di notifica duplicata:

en: E-mails
it: Email

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Editorial Metadata
it: Modifica metadato editoriale

en: Edit Flow Migration
it: Migrazione di Edit Flow

en: Edit Flow was deactivated by PublishPress. If you want to activate it, deactive PublishPress first.
it: La modifica del flusso è stata disattivata da PublishPress. Per attivarla devi prima disattivare PublishPress.

en: Edit Notification
it: Modifica notifica

en: Edit Notify Email
it: Modifica l'email di notifica

en: Edit Notify Role
it: Modifica notifica di ruolo

en: Edit Notify User
it: Modifica utente di notifica

en: Edit Statuses
it: Modifica gli stati

en: Edit permalink
it: Modifica i permalink

en: Edit this item
it: Modifica questo elemento

en: Edit this post
it: Modifica questo articolo

en: Edit: %s
it: Modifica: %s

en: Editorial Comment
it: Commenti editoriali

en: Editorial Comments
it: Commenti editoriali

en: Editorial Notifications
it: Notifiche editoriali

en: Eight months
it: Otto mesi

en: Eleven months
it: Undici mesi

en: Email from:
it: Email da:

en: Enable for these post types:
it: Abilita per questi tipi di contenuti:

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled features
it: Funzionalità abilitate

en: End date
it: Data di fine

en: Enter any users, roles, or email address that should receive notifications from workflows.
it: Immettere eventuali utenti, ruoli o indirizzi e-mail che dovrebbero ricevere notifiche dai flussi di lavoro o workflow.

en: Error
it: Errore

en: Error adding term.
it: Errore nell'aggiungere il termine.

en: Error deleting term.
it: Errore nell'eliminazione del termine.

en: Error updating post status.
it: Errore durante l'aggiornamento dello stato dell'articolo.

en: Error updating term.
it: Errore nell'aggiornamento del termine.

en: Error while updating the status
it: Errore durante l'aggiornamento dello stato

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
it: Evento: %s, ID Workflow: %s,ID Articolo: %s, ID Utente: %s

en: Excerpt View
it: Visualizza riassunto

en: Failed
it: Fallito

en: Features
it: Funzionalità

en: Feel free to select only the features you need.
it: Puoi scegliere liberamente le funzionalità che ti servono.

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
it: Campo utilizzato per ordinare gli elementi del calendario in una cella del giorno

en: File info
it: Informazioni file

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by notify email
it: Filtra per email di notifica

en: Filter by notify role
it: Filtra per notifiche di ruolo

en: Filter by notify user
it: Filtra per utenti di notifica

en: Filter the content?
it: Filtrare il contenuto?

en: Finished!
it: Terminato!

en: First Draft Date
it: Data prima bozza

en: First page
it: Prima pagina

en: Five months
it: Cinque mesi

en: Five months ago
it: Cinque mesi fa

en: For which content?
it: Per quale contenuto?

en: Format
it: Formato

en: Forward %d weeks
it: Avanti di %d settimane

en: Forward 1 week
it: Avanti di una settimana

en: Four months
it: Quattro mesi

en: Four months ago
it: Quattro mesi fa

en: Four weeks
it: Quattro settimane

en: Fri
it: Ven

en: From date
it: Dalla data

en: General
it: Generale

en: Heads up! Importing data from EditFlow will overwrite any current data in PublishPress.
it: Attento! L'importazione di dati da EditFlow sovrascriverà tutti i dati correnti in PublishPress.

en: Help
it: Aiuto

en: Hidden metadata can only be viewed on the edit post view.
it: I metadati nascosti possono essere visualizzati solo nella visualizzazione di modifica dell'articolo.

en: Icon
it: Icona

en: Idea proposed; waiting for acceptance.
it: Idea proposta; in attesa di conferma.

en: If needed, feel free to
it: Se necessario, sentiti libero di farlo

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
it: Se ti piace %s, lasciaci una valutazione di %s!

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
it: Se vedi un errore o cerchi informazioni su PublishPress, non esitare a contattare il team di supporto. Mandaci una email:

en: In Progress
it: In lavorazione

en: Indicate the type of editorial metadata.
it: Indica il tipo di metadati editoriali.

en: Initializing the calendar. Please wait...
it: Inizializzando il calendario. Attendi…

en: Invalid Publish Date supplied.
it: Data di pubblicazione fornita non valida.

en: Invalid Status supplied.
it: Stato fornito non valido.

en: Invalid action nonce.
it: Azione nonce non valida.

en: Invalid channel for the notification
it: Canale non valido per la notifica

en: Invalid comment data
it: Dati del commento non validi

en: Invalid date
it: Data non valida

en: Invalid input
it: Input non valido

en: Invalid nonce
it: Nonce non valido

en: Invalid receiver for the notification
it: Ricevitore non valido per la notifica

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
it: Sta impiegando troppo tempo. Prova a ricaricare di nuovo la pagina e controlla la console del browser alla ricerca di errori.

en: Item moved to the trash. | %d items moved to the trash.
it[0]: Elemento spostato nel cestino.
it[1]: %d elementi spostati nel cestino.

en: Item restored from the Trash. | %d items restored from the Trash.
it[0]: Elemento ripristinato dal cestino.
it[1]: %d elementi ripristinati dal cestino.

en: Jan
it: Gen

en: Jul
it: Lug

en: Jun
it: Giu

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last page
it: Ultima pagina

en: List View
it: Visualizza elenco

en: Loading item...
it: Caricando l'elemento…

en: Loading...
it: Caricando…

en: Location
it: Luogo dell'evento

en: Log File
it: File di registro

en: Log content
it: Contenuto del registro

en: Log file not found.
it: File di registro non trovato.

en: Make Hidden
it: Rendi nascosto

en: Make Viewable
it: Rendi visibile

en: Max visible posts per date
it: Numero massimo di post visibili per data

en: May
it: Mag

en: Message
it: Messaggio

en: Meta fields
it: Campi meta

en: Metadata
it: Metadati

en: Metadata Type
it: Tipo di metadati

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
it: Il nome del metadato è in conflitto con un termine esistente. Scegli un altro nome.

en: Metadata term added.
it: Termine dei metadati aggiunto.

en: Metadata term deleted.
it: Termine dei metadati eliminato.

en: Metadata term doesn't exist.
it: Termine dei metadati non esiste.

en: Metadata term updated.
it: Termine dei metadati aggiornato.

en: Migrate data from Edit Flow into PublishPress
it: Migrare i dati da Edit Flow in PublishPress

en: Missed schedule
it: Programma saltato

en: Modified on
it: Modificato il

en: Mon
it: Lun

en: Months
it: Mesi

en: Most Used Notify Email
it: Email di notifica più utilizzate

en: Most Used Notify Role
it: Notifiche di ruolo più usate

en: Most Used Notify User
it: Gli utenti di notifica più usati

en: Move this item to the Trash
it: Sposta questo elemento nel cestino

en: Moving the item...
it: Spostando l'elemento…

en: Muted
it: Silenzioso

en: My Content Notifications
it: Le mie notifiche dei contenuti

en: Name
it: Nome

en: Name already in use. Please choose another.
it: Questo nome già esiste. Scegli un altro nome.

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
it: Il nome non può superare i 200 caratteri. Utilizza un nome più breve.

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
it: Questo nome è in conflitto con un termine esistente. Scegline uno differente.

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
it: Questo nome è in conflitto con lo slug di un altro termine. Scegline uno differente.

en: New
it: Nuovo

en: New Editorial Metadata
it: Nuovo metadato editoriale

en: New Notify Email
it: Nuova email di notifica

en: New Notify Role
it: Nuova notifica di ruolo

en: New Notify User
it: Nuovo utente di notifica

en: New post status: %s
it: Nuovo stato articolo: %s

en: New status
it: Nuovo stato

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Nine months
it: Nove mesi

en: No active notifications found for this %s.
it: Nessuna notifica attiva trovata per questo %s.

en: No approved comments
it: Nessun commento approvato

en: No comments
it: Nessun commento

en: No custom statuses found.
it: Non sono stati trovati stati personalizzati.

en: No date supplied.
it: Nessuna data specificata.

en: No editorial metadata available.
it: Non ci sono metadati editoriali disponibili.

en: No editorial metadata found.
it: Nessun metadato editoriale trovato.

en: No enough permissions
it: Non hai autorizzazioni sufficienti

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato.

en: No notification found
it: Nessuna notifica trovata

en: No notifications found.
it: Non sono state trovate notifiche.

en: No notify emails
it: Nessuna email di notifica

en: No notify roles
it: Nessuna notifica di ruoli

en: No notify users
it: Nessun utente di notifica

en: No pending comments
it: Nessun commento in attesa

en: No terms
it: Nessun termine

en: No workflows found.
it: Nessun workflow trovato.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
it: Nonce non riuscito. Assicurati di dover aggiungere commenti editoriali.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
it: Controllo nonce fallito. Assicurati che tu possa modificare i commenti editoriali.

en: None
it: Nessuno

en: Not filtered
it: Non filtrato

en: Not set
it: Non impostato

en: Notepad
it: Blocco note

en: Notification
it: Notifica

en: Notification Workflows
it: Workflow delle notifiche

en: Notification log not found
it: Registro delle notifiche non trovato

en: Notification workflow draft updated.
it: Bozza workflow delle notifiche aggiornata.

en: Notification workflow published.
it: Workflow di notifica pubblicato.

en: Notification workflow saved.
it: Workflow di notifica salvato.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
it: Workflow delle notifiche programmato per: %s.

en: Notification workflow submitted.
it: Workflow di notifica inviato.

en: Notification workflow updated.
it: Workflow delle notifiche aggiornato.

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications Log
it: Registro delle notifiche

en: Notify Email
it: Email di notifica

en: Notify Emails
it: Email di notifica

en: Notify Role
it: Notifica di ruolo

en: Notify Roles
it: Notifiche di ruolo

en: Notify User
it: Utente di notifica

en: Notify Users
it: Utenti di notifica

en: Notify me
it: Avvisami

en: Notify on editorial comments
it: Notifica sui commenti editoriali

en: Notify when content is published
it: Avvisa quando il contenuto viene pubblicato

en: Number
it: Numero

en: Number of Columns:
it: Numero di colonne:

en: Oct
it: Ott

en: Old post status: %s
it: Vecchio stato dell'articolo: %s

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
it: Su ogni shortcode, puoi selezionare uno o più campi. Se più di uno, verranno visualizzati separati da una ", ".

en: One month
it: Un mese

en: One month ago
it: Un mese fa

en: One week
it: Una settimana

en: Options
it: Opzioni

en: Overview
it: Panoramica

en: Page
it: Pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parent Notify Email
it: Email di notifica genitore

en: Parent Notify Email:
it: Email di notifica genitore:

en: Parent Notify Role
it: Notifica di ruolo genitore

en: Parent Notify Role:
it: Notifica di ruolo genitore:

en: Parent Notify User
it: Utente di notifica genitore

en: Parent Notify User:
it: Utente di notifica genitore:

en: Path
it: Percorso

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Pending review
it: In attesa di revisione

en: Pitch
it: Presentazione

en: Please correct your form errors below and try again.
it: Correggi gli errori nel modulo sottostante e riprova.

en: Please enter a comment.
it: Inserisci un commento.

en: Please enter a name for the editorial metadata
it: Inserisci un nome per i metadati editoriali

en: Please enter a name for the editorial metadata.
it: Inserisci un nome per i metadati editoriali.

en: Please enter a name for the status
it: Inserisci un nome per lo stato

en: Please enter a slug for the editorial metadata.
it: Inserisci uno slug per i metadati editoriali.

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial metadata.
it: Inserisci un nome non numerico valido per i metadati editoriali.

en: Please enter a valid, non-numeric name for the status.
it: Immettere un nome valido, non numerico per lo stato.

en: Please note that checking a box will apply all metadata to that post type.
it: Tieni presente che selezionando una casella verranno applicati tutti i metadati a quel tipo di articolo.

en: Please note that checking a box will apply all statuses to that post type.
it: Tieni presente che selezionando una casella verranno applicati tutti gli stati a quel tipo di articolo.

en: Please select a valid metadata type.
it: Seleziona un tipo di metadati valido.

en: Please select at least one event
it: Selezionare almeno un evento

en: Please, wait while we migrate your legacy data...
it: Attendere mentre stiamo trasferendo i dati legacy…

en: Please, wait! Loading the form fields...
it: Attendi! Caricamento in corso dei campi del modulo…

en: Plugin and Modules Options
it: Opzioni plugin e moduli

en: Popular Editorial Metadata
it: Metadati editoriali più popolari

en: Popular Notify Emails
it: Email di notifica più popolari

en: Popular Notify Roles
it: Notifiche di ruolo più popolari

en: Popular Notify Users
it: Utenti di notifica più popolari

en: Position
it: Posizione

en: Post
it: Articolo

en: Post Date
it: Data articolo

en: Post ID: %d
it: ID Articolo: %d

en: Post Status
it: Stati dell'articolo

en: Post Status Widget
it: Widget stato articolo

en: Post Type
it: Tipo di articolo

en: Post Types
it: Tipi di articoli

en: Post could not be created
it: L'articolo non può essere creato

en: Post created successfully
it: Articolo creato con successo

en: Post date updated.
it: Data dell'articolo aggiornata.

en: Post does not exist
it: L'articolo non esiste

en: Post idea assigned to writer.
it: Idea per l'articolo assegnata allo scrittore.

en: Post moved to the trash. | %d posts moved to the trash.
it[0]: Articolo spostato nel cestino.
it[1]: %d articoli spostati nel cestino.

en: Post not found
it: Articolo non trovato

en: Post restored from the Trash. | %d posts restored from the Trash.
it[0]: Articolo ripristinato dal cestino.
it[1]: %d articoli ripristinati dal cestino.

en: Post status created.
it: Lo stato dell'articolo è stato creato.

en: Post status deleted.
it: Stato dell'articolo eliminato.

en: Post status doesn't exist.
it: Lo stato dell'articolo non esiste.

en: Post status updated.
it: Lo stato dell'articolo è stato aggiornato.

en: Post type
it: Tipo di articolo

en: Post type not found
it: Tipo di contenuto non trovato

en: Post type:
it: Tipo di contenuto:

en: Post type: %s
it: Tipo di Articolo: %s

en: Post types to show
it: Tipi di articoli da mostrare

en: Posts
it: Articoli

en: Posts at a Glance
it: Articoli a colpo d'occhio

en: Posts publish time format
it: Gli articoli pubblicano il formato dell'ora

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: Preview the message
it: Visualizza l'anteprima del messaggio

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Previous status
it: Stato precedente

en: Print
it: Stampa

en: Private
it: Privato

en: Privately Published
it: Pubblicato privatamente

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish Time
it: Pubblicare l'ora

en: Publish on
it: Pubblica il

en: PublishPress Debug Log
it: Registro di debug di PublishPress

en: PublishPress Settings
it: Impostazioni di PublishPress

en: PublishPress helps you plan and publish content with WordPress. Features include a content calendar, notifications, and custom statuses.
it: PublishPress ti aiuta a pianificare e pubblicare contenuti con WordPress. Le funzionalità includono un calendario dei contenuti, notifiche e stati personalizzati.

en: Published
it: Pubblicato

en: Publishing Time
it: Tempo di pubblicazione

en: Read only
it: Sola lettura

en: Receiver
it: Destinatario

en: Regenerate calendar feed secret
it: Rigenera il feed secret del calendario

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply to this comment
it: Rispondi a questo commento

en: Reply: %s
it: Rispondi: %s

en: Reschedule
it: Riprogrammare

en: Reset
it: Reimposta

en: Restricted status
it: Stato limitato

en: Reviews
it: Recensioni

en: Role
it: Ruolo

en: Roles
it: Ruoli

en: Sat
it: Sab

en: Save
it: Salva

en: Save &#8220;%s&#8221;
it: Salva &#8220;%s&#8221;

en: Save and edit
it: Salva e modifica

en: Save as %s
it: Salva come %s

en: Saving...
it: Salvataggio in corso…

en: Scheduled
it: Programmato

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
it: Pianificato per %d destinatari. Fare clic qui per visualizzarli.

en: Screen Layout
it: Layout della schermata

en: Search Editorial Metadata
it: Cerca metadati editoriali

en: Search Notifications
it: Cerca notifiche

en: Search Notify Emails
it: Cerca email di notifica

en: Search Notify Roles
it: Cerca notifiche di ruolo

en: Search Notify Users
it: Cerca utenti di notifica

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Icon
it: Seleziona icona

en: Select at least one option for each section.
it: Seleziona almeno una opzione per ciascuna selezione.

en: Select bulk action
it: Seleziona l'azione di gruppo

en: Sending content...
it: Inviando il contenuto…

en: Sent
it: Inviato

en: Sep
it: Set

en: Separate notify emails with commas
it: Separa con virgola le email di notifica

en: Separate notify roles with commas
it: Separa con virgole le notifiche di ruolo

en: Separate notify users with commas
it: Separa con virgole gli utenti di notifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Seven months
it: Sette mesi

en: Show more details
it: Mostra più dettagli

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
it: Mostra i link «Avvisami» e «Non avvisarmi più» per questi tipi di post:

en: Show the status dropdown menu on the post editing screen:
it: Mostra il menu a discesa dello stato nella schermata di modifica dell'articolo:

en: Site Administrator
it: Amministratore del sito

en: Six months
it: Sei mesi

en: Six months ago
it: Sei mesi fa

en: Size
it: Dimensione

en: Skip current user
it: Salta l'utente corrente

en: Skip notifications for the user who triggered the action
it: Salta le notifiche per l'utente che ha creato l'azione

en: Skipped
it: Saltato

en: Slug already in use. Please choose another.
it: Questo slug già esiste. Scegli un altro nome.

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
it: Spiacente! Non sei iscritto a nessun articolo!

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
it: Non puoi eliminare questo commento editoriale perché ha delle risposte.

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
it: Spiacente, non hai i privilegi per modificare gli stati personalizzati.

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
it: Spiacenti, non hai i privilegi per aggiungere commenti editoriali. Contatta l'amministratore.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
it: Non hai i privilegi per eliminare questo commento editoriale. Rivolgiti all'amministratore.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
it: Non hai i privilegi per eliminare i commenti editoriali. Rivolgiti all'amministratore.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
it: Non hai i privilegi per modificare questo commento editoriale. Rivolgiti all'amministratore.

en: Start
it: Inizio

en: Start date
it: Data d'inizio

en: Status
it: Stato

en: Status does not exist.
it: Lo stato non esiste.

en: Status name cannot exceed 20 characters. Please try a shorter name.
it: Il nome dello stato non può superare i 20 caratteri. Scegli un nome più breve.

en: Status name conflicts with existing status. Please choose another.
it: Il nome dello stato è in conflitto con uno stato esistente. Scegli un altro nome.

en: Status name conflicts with existing term. Please choose another.
it: Il nome dello stato è in conflitto con un termine esistente. Scegli un altro nome.

en: Status name is restricted. Please choose another name.
it: Il nome dello stato è limitato. Scegli un altro nome.

en: Status order updated.
it: Ordine di stato aggiornato.

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
it: Lo stato per %1$s #%2$s "%3$s" è stato modificato da %4$s %5$s

en: Statuses
it: Stati

en: Statuses to display publish time
it: Stati per visualizzare l'ora di pubblicazione

en: Stop notifying me
it: Non avvisarmi più

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
it: Iscriviti a iCal o Google Calendar

en: Subscription in iCal or Google Calendar
it: Abbonamento a iCal o Google Calendar

en: Success
it: Successo

en: Sun
it: Dom

en: Tags
it: Tag

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Ten months
it: Dieci mesi

en: Term order updated.
it: L'ordine del termine è stato aggiornato.

en: Term visibility changed.
it: La visibilità del termine è cambiata.

en: Terms
it: Termini

en: Terms not set.
it: Termini non impostati.

en: Text
it: Testo

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
it: Lo "slug" è la versione del nome compatibile con l'URL. Di solito è tutto minuscolo e contiene solo lettere, numeri e trattini.

en: The color is used to identify the status.
it: Il colore viene utilizzato per rappresentare visivamente lo stato.

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
it: La descrizione può essere utilizzata per comunicare con il tuo team a cosa servono quei metadati.

en: The description is primarily for administrative use, to give you some context on what the custom status is to be used for.
it: La descrizione è principalmente per uso amministrativo, per fornire un contesto su ciò per cui deve essere utilizzato lo stato personalizzato.

en: The icon is used to visually represent the status.
it: L'icona viene utilizzata per rappresentare visivamente lo stato.

en: The metadata type cannot be changed once created.
it: Il tipo di metadati una volta creato non può essere modificato.

en: The name is for labeling the metadata field.
it: Il nome serve per etichettare il campo dei metadati.

en: The name is used to identify the status. (Max: 20 characters)
it: Il nome serve per identificare lo stato. (Max: 20 caratteri)

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
it: La notifica è stata impostata come "Pianificata" ma l'attività cron non è stata trovata

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
it: Il modulo delle notifiche dovrà essere abilitato per visualizzare questo widget.

en: The number of weeks shown on the calendar can be changed on a user-by-user basis using the calendar's screen options.
it: Il numero di settimane mostrato nel calendario può essere modificato per ciascun utente utilizzando le opzioni della schermata del calendario.

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
it: Il registro genitore è stato eliminato o probabilmente riprogrammato

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
it: Il tipo di contenuto selezionato non è abilitato per il calendario.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
it: L'utente selezionato non dispone di autorizzazioni sufficienti per essere impostato come autore dell'articolo.

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
it: Una volta che il termine è stato creato il suo slug non può essere cambiato.

en: The slug is the unique ID for the status and is changed when the name is changed.
it: Lo slug è l'ID univoco per lo stato e viene modificato quando il nome viene modificato.

en: There are no PublishPress modules registered
it: Non ci sono moduli PublishPress registrati

en: There are no posts in the range or filter specified.
it: Non sono presenti post nell'intervallo o nel filtro specificato.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
it: C'era un problema di qualche tipo. Riprova o contatta il tuo amministratore.

en: There was an error updating the post. Please try again.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento dell'articolo. Prova ancora.

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
it: Questa azione è stata intrapresa il %1$s alle %2$s %3$s

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
it: Questo commento non può essere eliminato perché ha una o più risposte. Prima di cancellarlo assicurati di aver prima cancellato le risposte.

en: This editorial metadata type is not yet supported.
it: Questo tipo di metadati editoriali non è ancora supportato.

en: This email was sent %s.
it: Questa email è stata spedita %s.

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
it: Questa è un'anteprima del messaggio pianificato. Il contenuto può ancora essere modificato fino a quando non viene inviata la notifica.

en: This migration will import all of your data and settings from Edit Flow.
it: Questa migrazione importerà tutti i tuoi dati e le impostazioni da Edit Flow.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
it: Questa notifica è molto simile a un'altra inviata meno di %d minuti fa allo stesso destinatario

en: This post was last updated on
it: Questo articolo è stato aggiornato l'ultima volta il

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Notify me" box.
it: Ciò non avrà alcun effetto a meno che tu non abbia almeno un flusso di lavoro indirizzato alla casella "Avvisami".

en: Three months
it: Tre mesi

en: Three months ago
it: Tre mesi fa

en: Three weeks
it: Tre settimane

en: Thu
it: Gio

en: Title
it: Titolo

en: Title: %s
it: Titolo: %s

en: To date
it: Ad oggi

en: To select a custom status, please uncheck the "Pending Review" checkbox first.
it: Per selezionare uno stato personalizzato devi prima togliere la spunta alla casella "In attesa di revisione".

en: To select a custom status, please unpublish the content first.
it: Per selezionare uno stato personalizzato devi prima annullare la pubblicazione del contenuto.

en: To select a custom status, please unschedule the content first.
it: Per selezionare uno stato personalizzato devi deprogrammare prima il contenuto.

en: Today
it: Oggi

en: Today is %s
it: Oggi è %s

en: Trash
it: Cestino

en: Trash this item
it: Cestina questo elemento

en: Trashed
it: Cestinato

en: Tue
it: Mar

en: Twelve months
it: Dodici mesi

en: Two months
it: Due mesi

en: Two months ago
it: Due mesi fa

en: Two weeks
it: Due settimane

en: Type
it: Tipo

en: Undefined
it: Non definito

en: Undefined error found
it: Si è verificato un errore indefinito

en: Undefined migration method
it: Metodo di migrazione non definito

en: Undo
it: Annulla azione

en: Unknown step
it: Passaggio sconosciuto

en: Unpublish and Save as %s
it: Annulla la pubblicazione e salva come %s

en: Unpublished Content
it: Contenuto non pubblicato

en: Unschedule and Save as %s
it: Annulla la programmazione e salva come %s

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Update Editorial Metadata
it: Aggiorna metadato editoriale

en: Update Metadata Term
it: Aggiorna termine metadati

en: Update Note
it: Nota di aggiornamento

en: Update Notify Email
it: Aggiorna l'email di notifica

en: Update Notify Role
it: Aggiorna la notifica di ruolo

en: Update Notify User
it: Aggiorna utente di notifica

en: Update Status
it: Aggiorna stato

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
it: L'aggiornamento dinamico della data di pubblicazione non funziona per i contenuti pubblicati. Dovresti <a href='%s'>modificare l'articolo</a>.

en: Use on these post types:
it: Usa in questi tipi di articoli:

en: User
it: Utente

en: User Meta-data
it: Meta-data utente

en: User making changes or comments
it: Utente che apporta modifiche o commenti

en: User: %s (%d)
it: Utente: %s (%d)

en: Users
it: Utenti

en: Users who selected "Notify me" for the content
it: Utenti che hanno selezionato «Avvisami» per il contenuto

en: View
it: Visualizza

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Visualizza &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
it: Visualizza &#8220;%s&#8221; su Google Maps

en: View Notify Email
it: Visualizza l'email di notifica

en: View Notify Role
it: Visualizza notifica di ruolo

en: View Notify User
it: Visualizza utente di notifica

en: View all categories
it: Visualizza tutte le categorie

en: View all post types
it: Visualizza tutti i tipi di post

en: View all statuses
it: Visualizza tutti gli stati

en: View the message
it: Visualizza il messaggio

en: View: %s
it: Visualizza: %s

en: Viewable
it: Visibile

en: WP Date Format
it: Formato data WP

en: WP GMT Offset
it: Offset GMT WP

en: WP Time Format
it: Formato ora WP

en: WP Timezone String
it: Stringa fuso orario WP

en: We have found Edit Flow and its data! Would you like to import the data into PublishPress? <a href="%1$s">Yes, import the data</a> | <a href="%2$s">Dismiss</a>
it: Abbiamo trovato Edit Flow e i suoi dati! Vuoi importare questi dati in PublishPress?<a href="%1$s">Sì, importa i dati</a> | <a href="%2$s">Ignora</a>

en: Wed
it: Mer

en: Weeks
it: Settimane

en: What the post needs to cover.
it: Di che cosa deve trattare l'articolo.

en: What to say?
it: Cosa dire?

en: When an editorial comment is added
it: Quando viene aggiunto un commento editoriale

en: When the content is moved to a new status
it: Quando il contenuto viene cambiato di stato

en: When the content is updated
it: Quando il contenuto è aggiornato

en: When the first draft needs to be ready.
it: Quando deve essere pronta la prima bozza.

en: When the status is changed
it: Quando lo stato è cambiato

en: When to notify?
it: Quando notificare?

en: When viewable, metadata can be seen on views other than the edit post view (e.g. calendar, manage posts, content overview, etc.)
it: Quando sono visualizzabili, i metadati possono essere visualizzati anche in visualizzazioni diverse da quella di modifica dell'articolo (ad esempio calendario, gestione dei post, panoramica dei contenuti, ecc.)

en: Who to notify?
it: Cosa notificare?

en: Widget Options
it: Opzioni del widget

en: WordPress Scheduler
it: Programmazione di WordPress

en: Workflow Settings
it: Impostazioni del workflow

en: Workflows
it: Workflow

en: Writer is working on the post.
it: Lo scrittore sta lavorando all'articolo.

en: Y/m/d
it: A/M/G

en: Y/m/d g:i:s a
it: A/m/g g:i:s a

en: Yes
it: Sì

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
it: Hai ricevuto questa email perché ti sei iscritto a "%s".

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
it: Puoi aggiungere informazioni dinamiche all'oggetto o al corpo del testo utilizzando i seguenti shortcode:

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
it: Puoi aggiungere i commenti editoriali all'articolo soltanto dopo averlo salvato la prima volta.

en: You can see all editorial comments on this %s here:
it: Puoi vedere qui tutti i commenti editoriali su questo %s:

en: You can't edit or move this post
it: Non puoi modificare o spostare questo articolo

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
it: Non hai i permessi necessari per compiere questa operazione.

en: You don't have any notifications
it: Non hai nessuna notifica

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Pubblicato: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Ripristinato (dal cestino): "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Scheduled: "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Programmato: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Stato modificato per "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Cestinato: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
it: [%1$s] %2$s Non pubblicato: "%3$s"

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
it: [%1$s] New %2$s Creato: "%3$s"

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
it: [%1$s] Nuovo commento editoriale: "%2$s"

en: asynchronous
it: asincrono

en: by
it: da

en: contact the support team
it: contatta il team di supporto

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: field
it: campo

en: for
it: per

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
it: chiave segreta iCal rigenerata. Ricordati di informare tutti gli utenti che dovranno iscriversi nuovamente.

en: minutes
it: minuti

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: role:%s
it: ruolo:%s

en: said on %1$s at %2$s
it: detto in %1$s alle %2$s

en: settings
it: impostazioni

en: synchronous
it: sincrono

[ctx: taxonomy general name]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: taxonomy singular name]
en: Metadata
it: Metadato

en: user
it: utente
